O carte pe weekend

Recenzie “O altă poveste de iubire”

14 December 2021

Poveștile lui Vasi Rădulescu mi-au înveselit sufletul, ochii au lăcrimat uneori și m-am regăsit în multe din trăirile lui transpuse în această carte.
Cartea este o colecție de povestiri care relatează dragostea pentru fiecare eveniment din viața autorului.

De profesie medic cardiolog, probabil că inima i-a fost vizitată mereu de dragostea față de oameni, locuri și lucruri pe care a reușit să le adune într-un volum scris frumos prin cuvintele simplu alese, pe înțelesul tuturor.
Cuvintele îți pătrund în inimă și asta se întâmplă pentru că fiecare dintre noi a trăit cel puțin o dată sentimentul de dragoste, iubire și pasiune pentru o persoană.
Ce am descoperit interesant la Vasi Rădulescu, a fost lejeritate cu care a povestit lucrurile.

A menționat încă de la începutul cărții că:
“Aceasta nu-i acea poveste de iubire. E alta. A venit așa cum vin toate lucrurile în viață, la un timp anume al lor, aparent pe nepusă-masă, când nu ești pe deplin pregătit pentru ele, cel mai adesea când te găsești chiar într-o stare jalnică ce pare antagonică cu orice sâmbure bun. Și lucrurile te prind cumva, te uimesc, iar tu reușești mereu să te adaptezi din mers, să le faci față.”

De câte ori nu ai fost pus în situația de a încheia o poveste, fie ea de iubire, fie de prietenie sau profesională?
Aproape mereu, momentul prezent te-a purtat într-acolo unde tu ești potrivit să te afli.
Începutul cărții ne relatează suferința iubirilor trecute ale autorului. Iubiri față de femeile din viața lui, iubiri față de profeia lui, iubiri față de pacienții lui.
Una peste alta, iubirea are “multe încăperi”, astfel că în toate găsești “sacul” cu endorfine și serotonină, în toate găsești bucuria de a trăi momente frumoase, unice.
Cartea, relatează foarte bine acest lucru prin diversitatea modului în care este povestită pentru fiecare poveste în parte.
Vasi Rădulescu, nu este doar medicul cardiolog, l-am descoperit ca fiind acea persoană care știe să “țeasă” foarte bine cuvintele, să le împletească atât de frumos încât poveștile să curgă la fel ca apa din pârăiele de munte. Ne sunt relatate povești de iubire încă din clasele primare, iubiri care nu aveau practic un început și sfârșit, erau doar niște simpatii ce le credea iubiri în devenire.
Am trecut cu toții prin această etapă 😀
Ne-am îndrăgit colegii de școală crezând că ei vor rămâne pentru totdeauna în viața noastră ca iubiți.
Însă în viațâ este exact așa cum am găsit scris în aceasta carte:
“În viață repetăm niște cercuri până nu mai avem timp și putere să le repetăm. Repetăm iubiri, greșeli, lupte, bucurii.”

Da, repetăm până când lecția este învățată. Repetăm până când așteptările ne sunt oprite de dulcele gust al dorinței împlinite.

Nu vreau să povestesc toată cartea, nu că nu aș putea 🙂  însă am vrut să prezint câteva paragrafe din această carte care au făcut “clic” cu mine atunci când le-am citit.

“Spune-i celui de lângă tine o preafrumoasă poveste, așa îl vei ține aproape mereu. Păstrează un pic de mister, dezvăluite treptat, arată grijă la tot pasul. Grija pe care i-o arăți celuilalt demonstrează cât de mult îl iubești.”

Grija pentru cel iubit se găsește de fiecare dată în lucrurile banale, un simplu, “ai mâncat” sau “te-ai îmbrăcat gros? Azi este rece” sau un simplu mesaj “te pup, dor voiam să anunț că mă gândesc la tine”.
Toate sunt lucruri mărunte care semnifică iubire.

“Poate ne vom mai întâlni cândva, aparent întâmplător. Cred că vom avea multe să ne spunem. Să știi că lângă orhidee am acum un buchet mare de bujori. Le-aș pune poza pe Insta și Facebook, așteptând un mesaj de la tine, numai că lucrurile așteptate nu vin, știu prea bine asta. Ele apar când te aștepți mai puțin și te uimesc, cum acele linii cândva despărțite se apropie și se poate lega o poveste. Iar când ea se termină, dacă se termină, să-ți spui așa: a fost minunat că s-a întâmplat.”

Este o carte ce merită citită.  Eu am primit-o în dar și mesajul a fost:
“Să ai parte de tot ce ți-ai propus în viață! Te pup! Și mă gândesc la tine neîncetat începând cu acea zi de 13.”

Despre toate poveștile de iubire vei ajunge la un moment dat să spui: a fost o poveste mi-nu-na-tă de iubire.


Seară frumoasă și inima să vă fie plină de iubire !

No Comments

Leave a Reply