Timid în absența-mi, mă vei căuta.
Apoi vei pune flori de câmp în toate vazele din casă.
Vei căuta rochița-mi preferată pe care o vei strânge în brațe.
Veți dansa împreună un dans pe care nu l-am trăit niciodată.
Vei răsuci cheia în ușa casei și mă vei căuta mai departe.
Vei căuta ecoul celor două cuvinte pe care le-am rostit dar pe care nu le-ai auzit.
La final, îți vei aminti zgomotul pașilor mei care s-au îndepărtat…
Timid în absența-mi, vei înțelege de ce am plecat.
*scris pentru mine să nu uit de ce am plecat


No Comments